

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 195 pF |
| Voltage Rating (DC) | 350 V |
| Tolerance | 10 % |
| Termination | Radial |
| Diameter | 12 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (AC) | 275 V |
| Power Rating | 400 mW |
| Height | 14.5 mm |
| Material | Metal |
| Voltage Rating | 350 V |
| Depth | 5.4 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Pitch | 7.5 mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Lead/Base Style | Radial |
| Current Rating | 25 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 350 V |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Clamping Voltage | 710 V |
| Varistor Voltage | 430 V |
| Max Voltage Rating (AC) | 275 V |
| Max Surge Current | 3.5 kA |
| Energy | 55 J |
| ESD Protection | No |
| Clamping Current | 25 A |
| Voltage Tolerance | 10 % |
| Schedule B | 8533400080 |
| Surge Energy Rating | 55 J |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Peak Surge Current | 3.5 kA |
Stock: 1666
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13354
Ext.Price$0.13354
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13354 | $0.13354 |
| 10 | $0.12046 | $1.20460 |
| 50 | $0.10867 | $5.43350 |
| 100 | $0.09892 | $9.89200 |
| 500 | $0.09004 | $45.02000 |
| 1000 | $0.08196 | $81.96000 |
| 3000 | $0.07460 | $223.80000 |
| 5000 | $0.06791 | $339.55000 |
